"Túrazokni"
Rockenbauer Pál
"Indulj el egy úton, én is egy másikon, hol egymást találjuk, egymásnak se szóljunk. Aki minket meglát, mit fog az mondani, azt fogja gondolni, idegenek vagyunk. Az bajom van véled, sír a szívem érted, sír a szívem érted, majd meghalok érted."
ROCKENBAUER PÁL
(1933. január 14., Budapest - 1987. november 26., Katalinpuszta mellett, sírja Zengővárkonyban)
Rockenbauer Pál az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának földrajz- biológia-kémia szakáról érkezett a televíziózás világába. Életének első és egyetlen munkahelye a Magyar Televízió lett. Az első pillanattól ő szerkesztette a természettudományos műsorokat. Kitűnő érzékkel választotta ki jól beszélő szereplőit és hatásos illusztrációit. A meghívott szakemberek sorra tapasztalhatták, hogy Rockenbauer Pál személyében olyan partnerre találtak, aki komoly tudással, szakmai háttérrel rendelkezett.
1965-ben „Levante vizén” címmel Rockenbauer Pál rendezte az első magyar expedíciós filmsorozatot. A forgatócsoport egy nyarat töltött a Székesfehérvár nevű magyar Duna-tengerjáró kereskedelmi hajó fedélzetén, bekalandozva a Földközi-tenger keleti medencéjét. (Az élményeit megírta könyv formájában is, címe: Szívességből a Mediterránban).
1968-ban Szabados Tamás kollégájával - aki szinte minden Rockenbauer Pál rendezte film operatőre volt - eljutott az Antarktiszra, ahol a dél sarki nyár rövid néhány hónapja alatt több kutatóállomást is meglátogatott. Itt is utifilmet forgattak, de az úton szerzett élményeit is megírta, a könyv címe: Csipetnyi Antarktisz.
A pihenést soha nem ismerte, szinte megállíthatatlanul készítette, rendezte az egyre újabb filmeket. Az 70-es évek elején 13 részes „A napsugár nyomában” című ökológiai-természetvédelmi filmsorozat rendezőjeként ismét bejárta a fél világot: forgattak Ausztráliában, Új-Guineában, a korallszigeteken, a Hawaii-szigeteken, Dél-Amerikában, az Antarktiszon és az Amazonas-medencében is.
1974-ben került sugárzásra a televízióban Magyarország kisvasútjairól szóló filmsorozata. Szinte az utolsó pillanatban, bezárásuk előtt nem sokkal sikerült megörökítenie ezeket a mára szinte teljesen eltűnt műszaki emlékeket.
„Jöjj és nézd a Kilimandzsárót” címmel 1976-ban készített egy utifilmet, amelyben az expedíció tagjaként meg is mászta Afrika egyik legmagasabb hegyét.
Az Afrika-expedíció után kezdődött Rockenbauer Pál életének az a korszaka, amiért szinte minden kéktúrázó a szívébe zárta ezt a világcsavargó televízióst. Több éves előkészítő és szervező munka végén 1979 júliusának utolsó napján indult egy kicsi csapat élén az Országos Kéktúra bejárására.
A fáradhatatlan Rockenbauer Pál még ennyivel sem érte be, a kéktúrás filmsorozat országos sikere után újabb nagy fába vágta a fejszéjét: 1982-ban utifilmet forgatott egy pamíri hegymászótúráról, „Kecskeméttől a Pamírig” címmel. Rockenbauer Pál maga is rendelkezett hegymászó gyakorlattal, de a 7495 méter magas Kommunizmus-csúcsra nem tudott felmenni, oda csak a „profik” jutottak fel.
Újabb év, újabb utifilm: 1984-ben már Közép-Amerikában forgatott filmet „Magyar búvárok kubai vizeken” címmel.
Ezután életének a kéktúrázók szempontjából újabb fontos mérföldkövéhez érkezett:
7 évvel az Országos Kéktúrát bemutató „Másfél millió lépés Magyarországon” után, 1986-ban ismét útra kelt a filmes stábbal és Velemből, a kéktúra akkori nyugati végpontjáról elindultak dél felé, hogy maguk választotta úton előbb a Dél-dunántúli Kéktúra nyugati végpontját: Kaposvárt, majd onnan ezen az úton végigmenve Szekszárdot érjék el „Még egymillió lépés...” megtétele után.
Egy új, hosszú távú vándorutat akart létrehozni az országos és a dunántúli kéktúra vonalának összekötésével. Az útvonalról készült filmet, utolsó nagy alkotását már csak halála után mutatták be. A sorozat egyik legmegkapóbb része az a Baranya megyei szakasz, mely a zengővárkonyi öreg szelídgesztenyést mutatja be.
Rockenbauer Pál 1987. november 26-án halt meg Katalinpuszta mellett. Egy magányos túráján öngyilkos lett. Okait hosszan lehetne kutatni, magyarázni. A Naszály lábainál, Katalinpuszta felett a kéktúra ösvényétől mindössze néhány száz lépésre egy kopjafa őrzi Rockenbauer Pál emlékét. Csupán pár száz métert kell letérni a piros sáv és a furcsa, kék emlékműjelzéseket követve a kéktúra útjáról, hogy felkereshesd az emlékhelyet. Hamvai kívánsága szerint a Mecsek hegység lábánál, a fent említett zengővárkonyi több száz éves szelídgesztenyésben nyugszanak, egy nagy nyers, vörös márványkő alatt.

Könyvek, cikkek:Szívességből a Mediterránba, Táncsics-Művelt Nép kiadó, Úti kalandok sorozat, Budapest 1968.
Csipetnyi Antarktisz, Táncsics-Művelt Nép kiadó, Budapest 1970.
Titkos Ervin, Hirling György, Barát József, Rockenbauer Pál, Szabados Tamás, Vissy Károly: Magyarok az Antarktiszon, Kossuth kiadó, Univerzum sorozat, Budapest 1976.
Amiről a térkép mesél, Móra Ferenc kiadó, harmadik bővített kiadás Budapest 1986.
Hegyóriások ostroma, Népszabadság 1967.
Nem is kell, hogy dagadjon, ÉS 1983.
Jelentősebb filmalkotásai:Levante vizén, 1965.
Magyarok az Antarktiszon, 1969.
A napsugár nyomában, 1971.
Magyarország kisvasútjai, 1974.
Jöjj és nézd a Kilimandzsárót, 1976.
Másfélmillió lépés Magyarországon, 1979. (az Országos Kéktúra útvonalán a Nagy-Milictől Írott-kőig, 1083 km-en)
Kecskeméttől a Pamírig, 1983
Magyar búvárok kubai vizeken, 1984.
És még egymillió lépés Magyarországon, 1986. (az Országos Kék Túra útvonalán az Írott-kőtől Szekszárdig)
Köszönet Horváth Bélának (Hörpöli), a cikkének engedélyezéséért!
10 klasszikus túraútvonal a világ minden tájáról, túrázni vágyók számára.
A megfelelő fizikai felkészültségen túl, mint a jól edzett tüdő és erős lábak, a megfelelő felszerelésekre is szükségük van az útra indulóknak, de bármelyik úton mész életre szóló élményekkel leszel gazdagabb.
GR20, Korzika, Franciaország
A legendás korzikai GR 20 gyalogtúra 170 km hosszú, közel 10 000 m szintkülönbséggel, átlagosan 15nap alatt teljesíthető. Európa egyik legnehezebb, de egyben legszebb hegyi túrájaként tartják számon, melynek során bepillantást nyerhetünk Korzika sokszínű, vadregényes világába. Erdő, gránittal borított holdbéli táj, szélfútta kráterek, jégkorszaki tavak, hegyi patakok, tőzegmocsár és hósapkás csúcsok. De az élmény nem adja magát könnyen: az utak kövesek és gyakran meredekek, a hidak romosak, a sziklák csúszósak. A GR20 útvonal létrehozását Michel Fabrickant francia hegymászó kezdeményezte. Célja az volt, hogy Korzika legfőbb hegyvonulatán át összeköti a sziget északi és déli részét. Az útvonal kijelölését 1972-ben kezdték meg.
Inca Trail, Peru
Az Inka Ösvény 33km hosszú és 2400 méterrel a tengerszint fölött vezet. A Szent Völgyből indul és pár napos gyalogtúrával eljuthatunk a Machu Picchuhoz. A fehér, hóval borított csúcsok, a felhőkbe burkolózó erdők látványa és az inkák különleges kultúrája páratlan élményeket kínál.
Dél-Amerika leghíresebb útvonalát az Inka Ösvényt naponta több százan keresik fel, hogy a gyönyörű paloták, fürdők, templomok, sírok romjait megcsodálják . Az inkák kiváló útépítők (is) voltak, a mostoha környezeti és felszíni viszonyokhoz alkalmazkodva építkeztek. Az emelkedő terepen lépcsőket alakítottak ki, a hegyeken, járhatatlan sziklákon keresztül alagutat fúrtak, a szakadékok, völgyek és mocsarak fölé viaduktokat és függőhidakat építettek. A magasan fekvő területeken kőfalakat emeltek az időjárás viszontagságaival szemben, a sivatagos részeken vályogfalak védték az utakat a homokviharok ellen. Az UNESCO műemlékké nyilvánította a történelmi utat.
Pays Dogon, Mali
Sajna, mikor kint jártam Maliban, akkor nem sikerült eljutni ide, pedig már akkor is sokat olvastam a dogonokról, A dogon nép földje, Afrika egyik legcsodálatosabb régiója. A dogon túra hossza 2 és 10 nap között változhat. A Bandiagara meredek sziklaszirtjein kipróbálhatod magad sziklamászásban. A túra során bepillantást nyerhetünk a dogonok különleges törzsi kultúrájába, megismerkedhetünk maszkot viselő, gólyalábas táncosaikkal és megtekinthetjük meredek lejtőkbe vájt agyagházaikat és különleges faragásaikat. Fotósoknak is melegen ajánlott ez a túra.
Everest Base Camp (Alaptábor), Nepál, az egyik álmom
A Himalája megmászását hagyjuk meg a profiknak, de az alaptábor elérésével megpróbálkozhatnak a nem képzett hegymászók is. A három hetes Kala Pattar útvonalon 5545 méter magasra lehet feljutni.A kifejezetten nehéz útvonal elképesztően látványos helyeken vezet át, különösen népszerű azok körében, akik el akarják mondani magukról, „a világ legmagasabb hegyének lábánál jártam”. A turisták felszerelését gyakran serpák viszik fel az alaptáborig, így már "csak" a meredek utakkal és a magaslati levegővel kell megküzdeni.
Indiai Himalája, India
Kevésbé ismert, de remek trekking a Himalája indiai oldalának meghódítása. Ladakh vagy más néven Kis-Tibet a világ legmagasabb hegységének ma még a turizmus által kevésbé érintett régiója.Bár errefelé nincsenek 8000 méternél magasabbra törő csúcsok, a máig változatlan kulturális világ kárpótol minket. Akár 24 napon keresztül is barangolhatunk Spiti és Ladakh között miközben megismerkedhetünk a népviselettel és a hagyományokkal, a jakokat terelő nomádokkal és megcsodálhatjuk a hihetetlen szirtekre épített kolostorokat, gompákat és egyéb szentélyeket. A különösen hosszú és nehéz túra ősi kereskedelmi útvonalakat követ.
Overland track, Tasmánia, Ausztrália
A 80km-es „Overland track”, vagyis az „isten háta mögötti ösvény" a Cradle-hegy és a St. Clair tó (Ausztrália legmélyebb természetes édesvízi tava) között vezet. A jól kijelölt útvonal sziklás hegyek, gyönyörű tavak, erdők és mocsarak között vezet. Azok, akik még többet szeretnének látni különböző mellékutakon eljuthatnak vízesésekhez vagy akár Tasmánia legmagasabb csúcsához , az 1617 méter magas Mt Ossa-hoz.
Routeburn Track, Új-Zéland
Új-Zéland egyik legszebb gyalogtúrája a Déli-szigeten áthaladó "Routeburn Track", mely változatos tájakat tartogat számodra. A 32 km-es háromnapos túra két nemzeti park területén vezet át: Fiordland és Mt Aspiring. A túra leginkább érintetlen erdőkben vezet, de számos kilátópont esik útba mint a Harris Saddle vagy a Conical Hill, melynek kúpos csúcsáról tiszta időben elláthatsz egészen a Tasman-tengerig és több száz hegycsúcs látványában gyönyörködhetsz.Csak korlátozott számban adnak ki engedélyt az útvonalra.
The Narrows, USA
A 26km-es út a Virgin-folyó (patak) által évszázadok alatt kivájt kanyonban vezet, a túraútvonal igazából nem is úton, hanem a folyó medrében halad. A kezdetben széles kanyon, feljebb jutva összeszűkül a Zion Narrows-nál ér véget, ahol már az ember két karját kinyújtva elérheti a két szemközti falat. A táv akár egyetlen nap alatt is teljesíthető, de a park területén 12 tábor van, ahol eltölthetsz néhány éjszakát.
Haute Route, Franciaország-Svájc
Nevének jelentése Magas(lati) Út. A közel 180 km-es út Chamonixból indul átszelve a Pennini Alpok legszebb részeit , majd a Matterhorn északi oldalánál leereszkedve Zermattban ér véget közel 6500 métert megtéve felfelé. Bár az útvonalat nyáron már a 19. század közepén sokan teljesítették, az első téli, léccel történő meghódítás egészen 1903-ig váratott magára. Ekkor kapta az útvonal a költői Haute Route nevet a hegyi nyomvonalak keresztségében. A klasszikus útvonal a Zermatt-Saas Fee távval kiegészítve a leghosszabb: 23 gleccsert keresztez és az össz szint eléri a 10 000 métert, ami az Everest 8849 méteréhez képest már nem is elhanyagolható. A gleccserek, hágók és a három- és négyezres csúcsok nem csak gyönyörű környezetet kínálnak, de technikai kihívásokkal is szolgálnak a túrázóknak.
Baltoro Gleccser & K2, Pakisztán, amire még szívesen neveznék...
Azt hiszem erre a túrára már érdemesebb lenne kicsit készülni is, mert ez a szintkülönbség már eléggé megterheli a szervezetet. A Baltoro gleccseren átívelő 62 km hosszú jégfolyosó vezet a világ második legmagasabb csúcsára a 8611 méteres K2-re. A gránitcsúcsokkal és jeges folyókkal tarkított túra kb. 15 nap. A Föld legmagasabb hágójához érve fantasztikus kilátás nyílik, ahonnan a világ 14 nyolcezreséből 4 fenséges látványa tárul elénk: K2, a Broad Peak, a Gasherbrum I. és II. A hágó megmászása nem képzett hegymászók számára is lehetséges.
forrás: http://vilagutazo.blog.hu/